Покрай алергията на сина ми преоткрих здравословните рецепти. Жалко е, че такава неприятна тема ме доведе до натуралната и истинска храна, че тя отвори очите ми към по-доброто. Освен че непрекъснато пека хляб от лимец в домашната хлебопекарна, започнах да правя крекери от лимец. Рецептата е много лесна, само няколко стъпки.
Идеални са вместо солети в парка, когато искате да задоволите глада и нямате нищо друго в джоба. Издържат много дълго време (около 30 дни) като ги съхранявам в хартиена торбичка. Покрай кърменето изпитвам на моменти силен глад и те са моят спасител особено когато сме навън, тъй като избягвам да ям каквато и да е ресторантска храна освен салати, а всичко друго предпочитам да си го приготвя у дома.
Използвах натрошено тиквено и слънчогледово семе, а съм сигурна, че са с идеални с орехи или друг вид ядки. На мен ми допадат по този начин, но при всяка следваща рецепта може да се експериментира. Следващият път ще пробвам с бадеми и сусам.
Соленки от лимец
Съставки
- 1 1/4 ч. чаши брашно от лимец
- 7 с.л зехтин
- 5 с.л вода
- 1/2 ч.чаша белени слънчогледови семки и тиквени семки (общо около 150 г приблизително), натрошени с блендера
- 1 ч.л сух риган
Приготвяне
- Слагаме тиквеното семе и беленият слънчоглед в блендер и го натрошаваме на парченца. Не се стремим да е много ситно, за да може да се усеща хрупкавостта им.В купа смесваме всички сухи съставки, прибавяме към тях зехтина, разбъркваме и добавяме водата лъжица по лъжица до като получим тесто, което може да се меси.Подготвяме хартия за печене и разточваме тестото на дебелина 3-4 мм. Ползвам формичка за рязане на кашкавал или форма за сладки, за да ги нарежа на парченка. Може да ги направите на пръчици като солети или да оформите на кръгчета. Поръсваме с малко сол и печем предварително загрята на 180 градуса фурна около 20 минути докато се зачервят.
- Изваждаме и оставаме да се охладят добре. След това прибираме в торбичка и сме готови за разходка.Да ви е солено и вкусно.